3 runda SMT      2024-04-28 11:15:00

Kobiela przed Kobielą
Na torze FCA w Bieruniu odbyła się druga już po przerwie spowodowanej pandemią runda Samochodowych Mistrzostw Tychów. Tak jak trzy tygodnie wcześniej organizatorzy musieli zastosować do pewnych ograniczeń, ale przy trasie pojawili się pierwsi kibice.

Licznie zgromadzona publiczność zawsze gorąco dopingowała ścigających się na torze FCA w Bieruniu zawodników. Całkowity brak widzów podczas drugiej tegorocznej rundy – pierwszej po przerwie wymuszonej przez epidemię COVID-19 – był więc bardzo niecodziennym widokiem. W niedzielę 5 lipca rozegrano III rundę Samochodowych Mistrzostw Tychów. Tym razem już z udziałem publiczności – choć z konieczności mocno ograniczonym. Przy trasie mogli się pojawić tylko widzowie zaproszeni przez zawodników startujących w zawodach.

Tak jak przy poprzedniej rundzie uczestników podzielono na dwie grupy: A (klasy 3, 4 i RWD, Open i Gość) i B (klasy 1, 2, CENTO i PPC). W ten sposób ograniczono liczbę osób obecnych naraz na torze. Dla obu grup trasa była taka sama – pięć prób liczących po 2,8 km.

Najpierw na trasę wyruszyły więc załogi z najmocniejszych klas. W klasie 4 najlepszy czas zanotowali Artur Kobiela i Kamil Wala (subaru impreza). Za Mistrzem Tychów z 2019 r. finiszował Łukasz Kobiela jadący mitsubishi lancerem evo IX. Trzeci czas zanotował Łukasz Kuś pilotowany przez Pawła Rączkę (mitsubishi lancer).

W klasie 3 na podium stanęli ci sami zawodnicy co w poprzedniej rundzie – tym razem jednak w innej kolejności. Pierwsze miejsce zajęli Sebastian Bojdoł i Andrzej Mrowczyk w renault clio. Kolejne pozycje zajęły załogi jadące hondami civic – Dawid Tomala i Paulina Kępka oraz Dawid Grzebinoga i Kamil Gamża.

Klasa RWD była tym razem licznie obsadzona – do rywalizacji stanęło aż 12 załóg, wszystkie w samochodach bmw. Najszybszy okazał się Daniel Strojek (bmw E36), który wyprzedził załogę Piotr Sikorski/Michał Oraczewski(bmw E30) i Wojciecha Honkisza (bmw E30). W grupie A, w klasie Open samotnie do mety podróżowali Jacek Machno i Sławomir Machno (nissan sunny).Ranorywalizowali też zawodnicy z licencjami sportowymi. Pierwsze miejsce w klasie Gość zajął Grzegorz Waszkowski jadący mitsubishi lancerem.

Szymon Gańczarczyk i Anita Masternakbyli najszybsi w popołudniowej rywalizacji grupy B. Załoga hondy civic zapisała na swoje konto także triumf w klasie 2, pokonując Grzegorza i Agnieszkę Dobrzańskich (honda civic) oraz Łukasza Przybyłę i Krzysztofa Proska(honda civic). W klasie 1 drugi raz z rzędu triumfowałŁukasz Semik(fiat seicento), tym razem pilotowany przez Miłosza Górnego. Drugą pozycję w klasie zajęli Paweł Oślak i Michał Kociołek (fiat seicento). Trzeci był Krzysztof Wadas, również jadący fiatem seicento.

W klasie PPC pierwsza trójka finiszowała w odwrotnej kolejności niż w poprzedniej rundzie. Damian Majchrzak i Marek Gojny (citroën saxo)tym razem ukończyli zawody na pierwszym miejscu. Krzysztof Bednarski i JakubSiemaszko (peugeot106) znów zajęli drugą pozycję, a zwycięzcy II rundy – Artur Kłaptocz i Szymon Smalcer (citroën C2) spadli na najniższy stopień podium.

Marek Mendela i Damian Basiński (fiat seicento) triumfowali w klasie CENTO. Zmiana pilota u zwycięzcy była jedyną różnicą w stosunku do poprzedniej rundy. Tak jak trzy tygodnie temu kolejne pozycje zajęli Wojciech Najgrodzki i Agnieszka Szyba (fiat cinquecento) oraz Jakub Pisarek i Paulina Borończyk (fiat seicento).

W grupie B startowały też dwie załogi w klasie Open. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszli Marcin JR Faksa i Marcin Faksa (audi 90 quattro), pokonując Marka i Krzysztofa Tomalów (honda civic).

Kolejna edycja Samochodowych Mistrzostw Tychów została zaplanowana na 2 sierpnia. Organizatorzy mają nadzieję, że te zawody będą mogły się odbyć już przy udziale publiczności.

W niedzielę 28 kwietnia odbędzie się kolejna runda SMT.